"Latvijas Gāzes" iespējamajam gāzes tarifa pieaugumam nevajadzētu ietekmēt patērētājus

Rīga, 4.febr., LETA. AS "Latvijas Gāze" iespējamajam gāzes tarifa pieaugumam nevajadzētu ietekmēt patērētājus, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda "Prudentia Energy Markets" direktors RobertsSamtiņš.

LETA iepriekš rakstīja, ka "Latvijas Gāze" vērsusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) ar lūgumu noteikt kapitāla atdeves likmi. Gāzes koncernā atzina, ka SPRK pozitīva lēmuma rezultātā nākotnē varētu augt dabasgāzes tarifs gan ražotājiem, gan mājsaimniecībām, taču patlaban nav zināms, par cik procentiem.

Samtiņš pauda pārliecību, ka SPRK lēmums par "Latvijas Gāzes" kapitāla atdeves likmi ietekmēs to gāzes tarifa sadaļu, kas attiecas uz gāzes pārvadi un sadali.

"Ja SPRK pieņems lēmumu, tad cena augs tajā tarifa sadaļā, kas skar gāzes pārvadi un sadali. Bet kopumā gāzes kā produkta gala cenai nevajadzētu aug, ņemot vērā, ka līdz ar naftas cenu kritumu pasaules tirgos samazinās arī gāzes cenas. Turklāt gāzes cena turpinās krist, tiesa, nav zināms, cik ilgi," sacīja eksperts.

"Prudentia Energy Markets" direktora vērtējumā šis ir "Latvijas Gāzei" labvēlīgs brīdis, kad pārskatīt kapitāla atdeves likmi, jo gāzes cena pasaulē kādu laiku vēl saglabāsies zemā līmenī, savukārt, "Latvijas Gāzei" paaugstinot cenu par gāzes pārvadi un sadali, netiks ietekmēti patērētāji.

Arī enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš aģentūrai LETA atzina, ka kapitāla atdeves likmi parasti nosaka tad, kad uzņēmums vēlas celt tarifu un "Latvijas Gāzes" gadījumā tarifa pieaugums sagaidāms tieši gāzes pārvades un īpaši gāzes sadales daļās.

Āboltiņš piebilda, ka minētās sadaļas gāzes tarifā varētu pieaugt, taču gala tarifa pieaugumu gala patērētājiem varētu kompensēt krītošās gāzes cenas, ko sekmē globālais naftas cenu kritums. Arī Āboltiņš piekrīt, ka "Latvijas Gāze" kapitāla atdeves likmi vēlas pārskatīt stratēģiski izdevīgā brīdī.

Jau ziņots, ka "Latvijas Gāze" vēlas pārskatīt kapitāla atdeves likmi, jo pēdējos gados būtiski sarūk dabasgāzes patēriņš, turpretī "Latvijas Gāzes" fiksētās izmaksas nesamazinās, aģentūrai LETA sacīja uzņēmuma pārstāvis Vinsents Makaris.

Viņš piebilda, ka līdz ar SPRK lēmumu par "Latvijas Gāzes" kapitāla atdeves likmi nākotnē varētu arī augt dabasgāzes tarifs visām patērētāju grupām. Tiesa, Makaris atturējās sniegt konkrētāku informāciju, par cik tieši varētu augt tarifs.

"Latvijas Gāzes" kapitāla atdeves likme pēdējo reizi tika noteikta 2008.gadā 8% apmērā. SPRK padomes loceklis Rolands Irklis skaidroja, ka pēc kapitāla atdeves likmes noteikšanas komersants var sākt gatavot jaunu tarifu aprēķinu.

"Pēc būtības tas nozīmē, ka "Latvijas Gāze" var vērsties SPRK ar jaunu dabasgāzes apgādes pakalpojumu tarifu projektu, kas varētu būt saistīts ar dabasgāzes tirdzniecības apjomu kritumu. SPRK vērtēs, vai iesniegumā ir norādīta visa informācija, kas ir nepieciešama lēmuma pieņemšanai," teica Irklis, piebilstot, ka šis process vidēji var aizņemt dažus mēnešus.

Jau ziņots, ka 2015.gada pirmajā pusgadā nedaudz samazināsies dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām, liecina AS "Latvijas Gāze" informācija. No 2015.gada 1.janvāra gāzes tarifs plīts lietotājiem samazināsies par 1%, savukārt apkures lietotājiem tarifs samazināsies par 2%. Tarifi būs spēkā līdz 2015.gada jūnija beigām.

No 1.janvāra mājsaimniecībām ar dabasgāzes gada patēriņu līdz 500 kubikmetriem tarifs ir 0,8144 eiro par kubikmetru, ieskaitot akcīzes nodokli un pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Savukārt mājsaimniecībām ar dabasgāzes gada patēriņu no 501 līdz 25 000 kubikmetru tarifs ir 0,51939 eiro par kubikmetru, ieskaitot akcīzes nodokli un PVN.

Lietotājiem ar dabasgāzes patēriņu līdz 25 000 normālkubikmetru gadā 2015.gada pirmajā pusgadā piemērojamie dabasgāzes diferencētie tirdzniecības gala tarifi noteikti pie dabasgāzes tirdzniecības cenas 277,46 eiro par 1000 normālkubikmetriem.

Jau ziņots, ka 2014.gada deviņus mēnešus AS "Latvijas Gāze" pabeidza ar 12,9 miljonu eiro peļņu, kas ir par 7,2% mazāka nekā attiecīgajā 2013.gada periodā, kad uzņēmuma peļņa bija 13,9 miljoni eiro, liecina "Latvijas Gāzes" biržā "NASDAQ OMX Riga" iesniegtais neauditēts finanšu pārskats par 2014.gada deviņiem mēnešiem.

2014.gada deviņos mēnešos patērētājiem pārdota dabasgāze un sniegti pakalpojumi par 333,6 miljoniem eiro, kas ir par 20,2% mazāk nekā attiecīgajā 2013.gada periodā.

Ieņēmumu samazinājumu pret 2013.gada attiecīgo periodu "Latvijas Gāze" saista ar dabasgāzes tirdzniecības apjoma izmaiņām un to, ka 2014.gada pirmajos deviņos mēnešos naftas produktu kotāciju un valūtas kursu izmaiņu rezultātā rūpnieciskajiem lietotājiem un iedzīvotājiem tika piemēroti dabasgāzes diferencētie tirdzniecības gala tarifi, kas atbilda dabasgāzes tirdzniecības cenai - tā bija par 6,8% zemāka nekā 2013.gada deviņos mēnešos.

Lielākais "Latvijas Gāzes" akcionārs ir Vācijas "E.ON Ruhrgas International GmbH", kurai pieder 47,2% akciju, 34% pieder Krievijas kompānijai "Gazprom", bet 16% - SIA "Itera Latvija".

Please reload