Prudentia M&A Folio: 2015. gadā tirgus aktivitāte Baltijā pierims

09/02/2015

“Prudentia M&A Folio” apskata rezultāti liecina, ka aktivitāte Baltijas uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu (M&A) tirgū 2014. gadā ievērojami pieaugusi. Raugoties uz šo gadu, prognozējams, ka galvenokārt ģeopolitiskās situācijas dēļ tirgus aktivitāte varētu kļūt rāmāka.

Aizvadītajā gadā Baltijā kopumā tika veikti 163 uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu, kas ir par 61 procentu vairāk nekā gadu iepriekš. Baltijas reģiona aktivitātes izmaiņas seko globālajām tirgus iezīmēm, taču salīdzinoši mazā un atvērtā tirgus dēļ Baltijā izmaiņas ir krietni dinamiskākas.

Lai gan arī 2015. gada globālā M&A tirgus prognozes ir pozitīvas, uz Baltijas tirgus perspektīvu būtu jāraugās nedaudz piesardzīgāk. Pašreizējā ģeopolitiskā situācija aizvadītajā gadā darījumu aktivitāti vēl nav pilnvērtīgi ietekmējusi, līdz ar ko tās ietekmes lielumu varēsim novērot šogad.

Vairāki aizvadītajā gadā notikušie uzņēmumu apvienošanas darījumi norāda, ka investoru acīs Baltija aizvien bieži tiek uzskatīta par vienotu tirgu. Kā piemērus var minēt Premia Foods pievienošanu Food Union grupai, kā arī PZU trīs Baltijas apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēju iegādi.

Eiropā aizvien aktualitāti saglabājis jautājums par telekomunikācijas kompāniju konsolidāciju. Strauji augošās konkurences apstākļos, kad uzņēmumiem jāiegulda ievērojami līdzekļi, lai tiktu līdzi tehnoloģiju attīstības tempam, iespējams novērot strauju tirgus konsolidāciju.

Latvijā jau 2013. gadā atsākās diskusija par iespējamu LMT un Lattelecom apvienošanu, kas vairāk nekā gada laikā tā arī nav zaudējusi aktualitāti. Šāds darījums saistāms ar virkni ieguvumu, kurus izjustu ne tikai abi uzņēmumi, bet arī to klienti un pašreizējie īpašnieki, tajā skaitā valdība. Iespējamā apvienošanās gan rada arī zināmus riskus, kurus pirms darījuma slēgšanas būtu nepieciešams atrisināt - gan tālāko uzņēmuma kontroli, gan iespējamiem Konkurences padomes iebildumiem.

Ar pilnu “Prudentia M&A Folio” apskatu iespējams iepazīties šeit:  Prudentia M&A Folio (290.63 KB)

Please reload