TOP 101 Rīta debates: Lēmumu par Latvijas telekomunikāciju nozares nākotni atlikt nedrīkst

12/03/2015

Pulcējoties Latvijas lielāko uzņēmēju pārstāvjiem un nozares ekspertiem, 12. martā norisinājās Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 Rīta debates, kuru uzmanības centrā bija telekomunikāciju nozares nākotnes perspektīvas iespējamā LMT un Lattelecom apvienošanās darījuma kontekstā.

Diskusijā piedalījās Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš un valdes loceklis Ģirts Rungainis, Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne, Porta Finance partneris Mikus Janvars, kā arī Rotschild Group pārstāvis Viljams Velss un vairāki nozares eksperti.

Dalībnieki iezīmēja trīs potenciālos scenārijus, kādos LMT un Lattelecom varētu attīstīties. Viena no iecerēm, par kuru jau ilgāku laiku turpinās diskusija Latvijā, ir abu uzņēmumu apvienošana. Lai gan arī šī iecere saistīta ar zināmiem riskiem, kas galvenokārt skar uzņēmuma pārvaldes struktūru un potenciālu konkurences kropļošanu, pēc dažādām aplēsēm abu uzņēmumu apvienošana varētu radīt pat 70 miljonus eiro lielas pozitīvās sinerģijas.

Pretstatā iespējamai uzņēmumu apvienošanai tika piedāvāts scenārijs, kas neparedz būtiskas izmaiņas uzņēmuma struktūrā, taču tam pamatā ir saskatīti būtiskie riski, kas varētu kavēt abu uzņēmumu attīstību, to konkurētspēju un kas, visticamāk, nav ilgtspējīgākais attīstības risinājums.

 “Abu uzņēmumu apvienošana varētu radīt nozīmīgas pozitīvas sinerģijas. Būtu grēks par tām nerunāt un tās nevērtēt. Jautājums par telekomunikāciju nozares nākotni ir tipisks piemērs Latvijas valdību neizlēmībai,” diskusijas gaitā atzina Kārlis Krastiņš.

„Jo lielāks uzņēmums, jo tas ir pievilcīgāks investoriem. Lielu valstij piederošu uzņēmumu tādu kā Lattelecom  kotācija biržā  ir devusi spēcīgu impulsu kapitāla tirgus attīstībai vairākās Austrumeiropas valstīs un spēlē izšķirošu lomu attīstot biržu kā kapitāla piesaistes vietu, jo lielos un augošos uzņēmumos ir ieinteresēti gan ārvalstu, gan vietējie investori. Lielu valsts uzņēmumu kotācija biržā rada labvēlīgu ekosistēmu, kurā ir priekšnosacījumi arī mazāku uzņēmumu izaugsmes finansēšanai caur biržu. Tas rada labvēlīgus nosacījumus riska kapitāla iziešanai no uzņēmuma, dod iespējas 2 pensiju līmeņa ieguldījumiem reālajā ekonomikā, attīsta privātpersonu ieguldīšanas kultūru un veicina labvēlīgas investīciju vides attīstību valstī kopumā,” uzsvēra Daiga Auziņa-Melalksne.

Porta Finance partneris Mikus Janvars norādīja, ka telekomunikāciju nozare pašlaik ir ļoti aktuāla Eiropas M&A tirgū. Arvien vairāk iespējams redzēt valstis, kurās mobilo operatoru skaits samazinājies no četriem uz trim.

Savukārt, Rotschild Group pārstāvis Viljams Velss iepazīstināja ar telekomunikācijas nozares attīstības tendencēm Eiropā: „Iespēja zvanīt vairs nav privilēģija, tās ir tiesības, tas pats attiecas uz datu pārraidi. Nozare ir strauji attīstījusies, taču tā nespēj nopelnīt pietiekami daudz naudas. Nozares tendences Eiropā lielā mērā nosaka vēlme apvienot fiksētos un mobilos operatorus.”

Diskusijas ietvaros tika spriests arī par uzņēmumu vērtību ietekmējošajiem faktoriem, M&A tendencēm Baltijā, par iespējām piesaistīt investoru finansējumu kapitāla tirgū straujākai attīstībai uzņēmumiem, kas ir gatavi IPO, kā arī citām aktualitātēm.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu Top 101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru kopš 2005. gada īsteno Prudentia un Nasdaq Riga. Šīs iniciatīvas pamatā ir vēlme rosināt sabiedrībā diskusijas par uzņēmumu vērtību - kā atpazīt labu korporatīvo pārvaldību un citiem vērtību ietekmējošiem faktoriem. Projekta mērķis ir nostiprināt izpratni par uzņēmumu vērtību kā nozīmīgu atskaites punktu tālākai attīstībai. Informāciju par aktuālajiem un vēsturiskajiem Latvijas vērtīgāko uzņēmumu Top 101 rezultātiem iespējams iegūt mājaslapā Top101.lv.

Please reload