Prudentia M&A Folio: vasaras mēnešos Baltijas M&A tirgus aktivitāte palielinājusies

01/10/2015

“Prudentia M&A Folio” apskata rezultāti liecina, ka šī gada vasaras mēnešos Baltijas uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu (M&A) tirgus pamazām sāk “iekustēties”. No maija līdz augustam kopumā veikti 60 darījumi, kas ir par 40% vairāk nekā gada pirmajos četros mēnešos. Par spīti tā dēvētajai 'atvaļinājumu sezonai', tieši jūnija un jūlija mēneši šogad bijuši līdz šim aktīvākie ar attiecīgi 17 un 19 noslēgtiem darījumiem.

Tomēr, salīdzinot M&A kopējo aktivitāti pirmajos astoņos mēnešos ar 2014. gada šo pašu periodu, darījumu skaits joprojām ir mazāks. Šis samazinājums skaidrojams ar to, ka pašreizējā ģeopolitiskā situācija joprojām ietekmē ārvalstu investoru interesi par Baltijas reģionu – šī gada pirmajos astoņos mēnešos novērojams nedaudz lielāks iekšējo Baltijas darījumu īpatsvars kā iepriekšējā gadā.

Lielāko darījumu 2015. gada otrajos četros mēnešos noslēgusi igauņu Graanul Invest, kas par 104 miljoniem eiro iegādājās latviešu granulu ražotāju Latgran. Šis darījums Graanul Invest padarījusi par lielāko granulu ražotāju Eiropā un vienu no vadošajiem pasaules spēlētājiem. Līdz šim uzņēmumam piederēja četras ražotnes Igaunijā un viena Lietuvā.

Ietekmi uz M&A tirgu noteikti ir atstājis arī viens no lielākajiem globālajiem pārsteigumiem 2014. un 2015. gadā – straujā naftas cenas samazināšanās. Naftas cenas izmaiņas ietekmē daudzas nozares un daudzu valstu budžetus. Vislielākā ietekme enerģijas uzņēmumu tirgus vērtējumos ir vērojama Āzijas un Amerikas tirgos, kamēr Eiropā ietekme līdz šim bijusi relatīvi zemāka.

Pašreizējā situācija enerģētikas sektorā atšķiras no 2008. gada, kad M&A tirgus aktivitāte netika būtiski ietekmēta, neskatoties uz straujo cenu kritumu. Šī brīža situācija ir atšķirīga ar to, ka naftas cenas izmaiņas nav īslaicīgas, t.i. naftas cena nav atguvusies jau gadu. Ar zināmu nobīdi tas neizbēgami ietekmēs arī M&A tirgus aktivitāti..

Baltijas kontekstā pašreizējā situācija ar globālo naftas cenas samazinājumu kopumā ietekmēs pozitīvi, jo šis reģions ir izteikts naftas produktu importētājs. Vispozitīvākais efekts būs vērojams uzņēmumiem, kas ir lieli enerģijas patērētāji – naftas cenas samazinājums samazina izmaksu bāzi, tādējādi padarot uzņēmumus pelnītspējīgākus.

Ar pilnu “Prudentia M&A Folio” apskatu iespējams iepazīties šeit: Prudentia M&A Folio (305.70 KB)

Please reload