Prudentia praktikants Reinis Vaivods: “Jutos kā daļa no komandas”

30/11/2015

Pirmais sniegs ir sasniedzis Latviju, kas nozīmē, ka nu jau tālu aiz muguras ir vasara, kurā studenti steidz savas akadēmiskās zināšanas papildināt ar praktisku pieredzi dažādos uzņēmumos. “Prudentia” vasarā praksi izgāja trīs studenti, tajā skaitā, praktikants no Moldovas. Lai nedaudz plašāk atskatītos uz šo laiku un kā to vērtē paši praktikanti, aprunājāmies ar vienu no viņiem - Reini Vaivodu.

Kāds ir Tavs akadēmiskais fons? Kur esi mācījies, kādās jomās specializējies?

Bakalaura grādu ieguvu Rīgas Juridiskajā augstskolā - biju pirmais, kas sāka studēt jaunizveidotajā programmā Law and Business, kas bija angļu valodā. Tā bija man vispiemērotākā programma - divas nozares, lai paskatītos, kura no tām interesē vairāk. Otrā gada beigās sapratu, ka finanšu un ekonomikas nozare man ir daudz tuvāka nekā juridiskā puse. Izvēlējos tālāk studēt maģistrantūru Austrijā, International Business programmā ar specializāciju finansēs. Programmu izvēlējos tādēļ, ka finanses var studēt kopā ar analītiskiem priekšmetiem kā ekonomika, ekonometrija, ko es biju arī iepriekš iecerējis. Tagad esmu uzsācis otro mācību gadu.

Uz Austriju devos, jo neizmantoju Erasmus iespējas, taču vēlējos pabūt starptautiskā vidē, saprast, kā es tajā jūtos. Rezultātā izvēlējos Austriju, jo iepriekš pats esmu mācījies vācu valodu. Braucu ar cerību, ka, atrodoties tur, varēšu praktizēt vācu valodu un, atgriežoties Latvijā, varēšu uzskatīt, ka to brīvi pārvaldu. Līdz šim plāns gan neizdodas - dialektu ir ļoti daudz, un es tur atklāju pilnīgi jaunu vācu valodu.

Kur ieguvi praktiskās zināšanas? Varbūt vari nedaudz vairāk pastāstīt par iepriekšējo darba pieredzi?

Pēc pirmā mācību gada biju praksē DNB Bankā, apdrošināšanas nodaļā. Ikdienas pienākumi sastāvēja no datu bāzes uzturēšanas un dokumentēšanas – nekas izaicinošs. Pēc bakalaura studijām gadu gribēju atpūsties no akadēmiskās dzīves un praktizēties sevis izvēlētajā jomā, tiku pie iespējas iziet praksi Deloitte Latvija, kur pusgadu biju finanšu konsultāciju departamentā.

Kas prakses laikā Deloitte būtiski atšķīrās no tā, ko pieredzēji šovasar?

Deloitte un Prudentia ir divi dažādi uzņēmumi. Deloitte ir milzīgs un starptautisks uzņēmums, ar izveidotiem standartiem, kur ir daudz mazāk brīvās manevrēšanas un radošuma, jo zini, ka viss tiek darīts pēc centralizēti izstrādātiem kritērijiem un noteikumiem. Tā bija ļoti interesanta pieredze, un es redzēju daudz cilvēku atnākam un aizejam, kas lika man saprast, ka tā ir vieta, kur darbinieku rotācija ir normāla parādība. Prudentia kolektīvā pieredzēju pilnīgi pretējo, un man radās iespaids, ka Prudentia komanda ir stabila un darbinieku mainība ir salīdzinoši maza.

Pienākumu ziņā prakse Prudentia bija organizētāka, jo Deloitte man nebija zināmi katras dienas pienākumi, viss bija atkarīgs no projektu daudzuma un vecāko kolēģu darba apjoma. Par praksi Prudentia es zināju to, ka tanī periodā tiek veidots Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101, tāpēc tā veidošana ir viens no ikdienas pienākumiem. Protams, paralēli tam ir citi darbi, ko kolēģi palūdz izdarīt. Prudentia man garantēja, ka, nākot uz darbu, man nebūs jāuztraucas par to, ka diena varētu tikt pavadīta bezdarbībā.

Kādi bija Tavi galvenie pienākumi prakses laikā?

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 no pirmās līdz pat pēdējai dienai. Tas ir ļoti darbietilpīgs process. Vienu nedēļu padziļināti pētīju arī konkrētu industriju Eiropā - tas bija viens no interesantākajiem uzdevumiem, jo atklāju daudz ko jaunu. Man uzticētos pienākumus termiņa beigās prezentācijas veidā izstāstīju kolēģiem - gan augstākstāvošiem, gan jaunākiem konsultantiem. Tā man bija pilnīgi jauna pieredze.

Kas ir palicis atmiņā kā vislielākais izaicinājums prakses laikā?

Es gribētu minēt Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101, jo visu laiku bija apziņa par termiņu, kad tas tiks demonstrēts plašākai sabiedrībai, pašam bija jāplāno savs noslogojums. Sapratu, cik daudz uzņēmumu analīze ir jāveic, kurā brīdī atpaliec vai apsteidz grafiku, cik daudz dari un cik daudz spēj izdarīt. Ja nespēj uzturēt tempu, pasēdi nedaudz ilgāk. Tas nemazina motivāciju, jo apzinies, ka kolēģi ar Tevi rēķinās un Tu esi daļa no komandas, kas ar to nodarbojas. Tas radīja un uzturēja konstantu dinamiku.

Vai ir bijuši arī kādi nestandarta pienākumi un lūgumi?

Es teiktu, ka tā bija M&A industrijas izpēte, kas man bija jāveic. Neapzinājos, ka praktikants šeit ir tik lielā saskarsmē ar apkārtējiem. Ierasts, ka praktikants klusi sēž savā stūrītī, un komunikācija ir tikai ar tiešo vadītāju. Prudentia uztic darbu, ar ko jātiek galā. Protams, procesa gaitā uzdevu jautājumus, bet neviens nenāk un nejautā - cik tālu esi. Tiek pateikts, ka konkrētā laikā sekos sanāksme, kurā prezentēsi un izstāstīsi paveikto visiem kolēģiem. Man kā praktikantam tas bija ļoti patīkami, ka kolēģi uztic veikt tik atbildīgu un nopietnu darbu - to es tik tiešām negaidīju un novērtēju.

Kāpēc izvēlējies praksē doties Latvijā, nevis ārzemēs, kur finanšu konsultāciju jomā iespējas ir plašākas?

Es plānoju atgriezties Latvijā, uz ārzemēm devos, lai gūtu izglītību un pieredzi. Izvēlējos praksi Latvijā tā, lai ilgtermiņā nodibinātu kontaktus, gūtu pieredzi, labāk iepazītos ar apstākļiem šeit, lai man būtu kaut neliels praktisks ieskats notiekošajā. Lai absolvējis universitāti, es jau konkrēti zinātu, kur vēlos attīstīt savu karjeru - kurā nozarē un kurā uzņēmumā. Praksē devos Latvijā, jo tas tieši saistīts ar maniem nākotnes plāniem.

Cik daudz par Prudentia biji dzirdējis pirms prakses uzsākšanas?

Godīgi sakot, neko daudz no apkārtējiem nebiju dzirdējis, jo lielākā daļa manu paziņu darbojas ar finansēm nesaistītās jomās. Iespaids, ko guvu, radās no cita praktikanta, mājaslapas, no tā, ka apskatīju komandas pieredzi, gūstot priekšstatu par darbiniekiem Prudentia - kādu izglītību ieguvuši, kādas nozares iepriekš pārstāvējuši. Publiskais fons mani īpaši neietekmēja - es redzēju komandu, redzēju klientus, cilvēkus. Tas man bija svarīgākais.

Kā ir ar starptautisko vidi? Vai kolēģu, klientu vidū tā Prudentia ir jūtama?

Kolēģi visi ir latvieši. Šovasar bija arī praktikants no Moldovas, kurš bija praksē pateicoties tam, ka bija labākais students jaunizveidotajā Prudentia kursā SSE Rīga. Komunikācija, protams, notika angļu valodā, bet, manuprāt, viņš iejutās lieliski, iespējams, pat nemaz neizjūtot to, ka viņš ir vienīgais ārzemnieks birojā. No uzņēmuma kultūras viedokļa tas šķiet ļoti atstrādāts, lai cilvēks šeit justos komfortabli. Vēsturisko klientu sarakstā ir vairāki ārzemju uzņēmumi, arī ikdienā, kad tiek pētīti potenciālie klienti, viss neaprobežojas ar Latvijas robežām - ģeogrāfija ir pietiekami plaša. Lai gan esam no Latvijas, šeit strādājošajiem cilvēkiem praktiski visiem ir vērā ņemama pieredze ārpus Latvijas.

Kāpēc izvēlējies tieši Prudentia?

Jau guvis pieredzi BIG4 uzņēmumā, šoreiz skatījos uz cita veida uzņēmumu. Paziņu lokā arī atradās cilvēks, kurš šeit jau ir bijis praksē, tādēļ noskaidroju viņa pieredzi Prudentia, un, ilgi nedomādams, nosūtīju pieteikumu. Protams, pirms tam aktīvi pētīju industriju kā tādu, kādi ir attiecīgo uzņēmumu klienti, kādi darījumi vēsturiski tika noslēgti. Prudentia šajā ziņā mani uzrunāja, jo ir gan vietējie, gan ārzemju klienti no visdažādākajām industrijām un gados jauns, pieredzējis kolektīvs - pilns komplekts.

Vai iespaids par uzņēmumu prakses laikā mainījās?

Varu teikt, ka uzlabojās, jā. Es jau apmēram zināju, ko sagaidīt, jo intervijas laikā tiku iepazīstināts ar galvenajiem pienākumiem, darba vidi. Atlika tikai pašam ierasties un pārbaudīt to dzīvē. Darba atmosfēra ir patīkama, apkārt ir kompetenti kolēģi. Pienākot prakses beigām, jutu nelielu rūgtumu, ka šis periods drīz būs beidzies - laiks paskrēja nemanot.

Vai nākotnē apsver iespēju pievienoties Prudentia komandai jau darbinieka statusā?

Pēc tik produktīvas prakses un lietderīgas laika pavadīšanas, protams, nesaskatu nekādus šķēršļus, kas man liktu nevēlēties šeit strādāt. Pēc studiju pabeigšanas ar lielāko prieku pievienotos komandai.

Atskatoties uz prakses laiku, vai tas pašlaik ietekmē to, kā raugies uz lietām studiju procesā? Vai šī pieredze ir palīdzējusi arī akadēmiskā ziņā?

Prakse ir atstājusi ārkārtīgi pozitīvu ietekmi. Akadēmiskajā literatūrā izlasīto un lekcijās dzirdēto informāciju es spēju kritiskāk analizēt. Interese uzņēmumu vērtēšanas specifikā ir pastiprinājusies, arī skolas uzņēmumu vērtēšanas projektos regulāri dalos ar dažādu industriju novērojumiem prakses laikā. Bet, manuprāt, vislielākais prakses pienesums akadēmiskajā ziņā, ir maģistra darba tēmas izvēlē. Pēc prakses es sapratu, kuras nozares un akadēmiskās teorijas es esmu ieinteresēts pētīt dziļāk.

Please reload