top of page

Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 pirmo reizi tika prezentēts sabiedrībai

Šodien, 8. aprīlī Tallinā pirmo reizi sabiedrībai tika prezentēts Prudentia un Nasdaq Tallinn veidotais 2019. gada Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Par Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu veiktā pētījuma ietvaros atzīta Tallink Grupp AS. Tās vērtība 2019. gadā sasniedza 1,743 miljrd. eiro, tādējādi nodrošinot Tallink Grupp godalgoto trešo vietu arī Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10.

Otro vietu prezentētajā TOP101 sarakstā ieņēma Swedbank Grupa ar 1,28 miljrd. eiro, savukārt trešajā vietā ierindojās Eesti Energia ar 1,26 miljrd. eiro vērtību. Kopējā Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstā iekļauto uzņēmumu vērtībā 2019. gadā sasniedza 20,7 miljrd eiro, no kuriem valstij piederošo uzņēmumu vērtības īpatsvars veido tikai 18%.

Tranzīta un loģistikas nozare ar 3,4 miljrd. eiro vērtību ir atzīta par vērtīgāko 2019. gada Igaunijas TOP101 saraksta nozari, 2. vietā ar 3,1 miljrd. eiro vērtību ieņēma nozare “Operācijas ar nekustamo īpašumu”, savukārt 3. vietā ar 2,9 miljrd. eiro vērtību ir ierindojusies finanšu pakalpojumu nozare.

Pilnais Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 saraksts par 2019. gadu ir pieejams mājaslapā www.top101.ee.

“Mēs esam patiesi gandarīti, ka pirms 14 gadiem Latvijā uzsākta iniciatīva tagad, pateicoties Prudentia Igaunijas biroja komandai, turpinās arī mūsu kaimiņvalstī. Igaunijas un Latvijas vērtīgāko uzņēmumu saraksti ir savā ziņā unikāla analītiska informācija, kura ļauj sabiedrībai dziļāk ielūkoties ne tikai katra saraksta uzņēmuma finanšu rezultātos, bet arī valsts ekonomiskajos procesos un katras valsts ekonomikas struktūrā. Tāpat nākotnes sarakstos mēs redzēsim abu valstu uzņēmumu spēju pielāgoties sarežģītām situācijām un noskaņojumiem Eiropas finanšu tirgos. Šobrīd mēs vērojam būtiskas svārstības biržu indeksos un COVID-19 ierobežojošo pasākumu negatīvo ietekmi uz ekonomiskajiem procesiem, kā arī uzņēmumu vērtībām. Piemēram, ja Latvijas 2019. gada TOP101 tiktu aprēķināts šī gada marta beigās, sarakstā iekļauto uzņēmumu kopējā vērtība būtu samazinājusies par 12%, kas to nostādītu 2014. gada kopējās vērtības līmenī. Pilnvērtīgu krīzes ietekmi parādīs 2020.gada TOP 101, kurš tiks, kā ierasts, publicēts rudenī. Tomēr mēs esam pārliecināti par mūsu uzņēmēju spēju izmantot krīzes piedāvātās iespējas un pieņemt pārdomātus, uz attīstību vērstus lēmumus,” pauda Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.

Latvijas un Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru Prudentia īsteno sadarbībā ar Nasdaq struktūrvienībām Latvijā un Igaunijā. Projekta veidotāji jau tuvākajā laikā plāno vērtīgāko uzņēmumu projekta ģeogrāfisko ekspansiju arī uz Lietuvu. Projekta mērķis ir veicināt diskusiju par Baltijas ekonomikas vērtīgākiem uzņēmumiem, šo uzņēmumu konkurētspēju Eiropas un arī pasaules līmenī, kā arī nostiprināt izpratni par šo uzņēmumu vērtību kā nozīmīgu atskaites punktu arī tālākai Baltijas reģiona attīstībai.

bottom of page