top of page

Latvenergo atzīts par TOP101 Latvijas vērtīgāko uzņēmumu un vērtīgāko enerģētikas uzņēmumu Baltijā

Šodien, 25. novembrī, preses konferencē tiešsaistē publiskots Nasdaq Riga un Prudentia veidotais 2020. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo ar 1,65 mljrd. eiro lielu uzņēmuma vērtību.

2. vietu TOP101 sarakstā saglabā Latvijas valsts meži ar uzņēmuma vērtību 1,16 miljrd. eiro, uzrādot TOP101 ietvaros vislielāko vērtības pieauguma tempu jeb 54% salīdzinājumā pret vērtību pērnā gada topā. RIMI Latviano 5. vietas pērn šogad ir pakāpies līdz 3. vietai, sasniedzot 577,6 milj. eiro lielu vērtību.

Baltijas TOP10 sarakstā par vērtīgāko uzņēmumu jau otro gadu pēc kārtas atzīts Vilniaus Prekyba ar 3,69 mljrd. eiro lielu vērtību. 2. vietu Baltijas desmitniekā saglabā Swedbank grupa, savukārt Latvenergo ierindojas 3. vietā, tādējādi kļūstot par vērtīgāko enerģētikas uzņēmumu Baltijā.


Latvenergo valdes priekšsēdētājs Guntars Baļčūns, saņemot balvu, īpaši uzsver koncerna darbību jaunos stratēģiskos virzienos – elektromobilitāte, alternatīvo enerģijas avotu izmantošana, kas papildina Latvenergo esošos pamatbiznesus. Koncerns ir attīstījis darbību jaunos tirgos un piedāvā pakalpojumus, kas nav tradicionālu enerģētikas uzņēmumu klāstā.


“Svarīgi ir ieskatīties nākotnē, - ir skaidrs, ka elektrības nozīme turpmāk arvien pieaugs un droši var prognozēt, ka nākotne bez elektrības nav iespējama. Esmu pārliecināts, ka mainās biznesa domāšana, mainās tehnoloģijas un līdz ar to mainās arī uzņēmējdarbības vide. Pasaule arvien vairāk apzinās vajadzību pēc tīra gaisa un zaļas vides. Šie arī būs tie noteicošie argumenti, kas tuvāko 10 - 30 gadu laikā virzīs Eiropu un cerams arī pasauli uz klimatneitrālu ekonomiku. Uz ekonomiku, kura nav iedomājama bez atjaunojamiem energoresursiem un bez efektīviem tehnoloģiskiem risinājumiem,” saka Guntars Baļčūns.


Šogad vienlaikus ar Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 publiskoja arī vērtīgāko uzņēmumu topu Igaunijā. TOP101 vērtīgāko uzņēmumu kopēja vērtība Latvijā sasniedz 16,4 miljrd. eiro, savukārt Igaunijā 20,7 mljrd. eiro. Raugoties nozaru griezumā, Latvijā dominē tirdzniecības (patēriņa preces) nozare, savukārt Igaunijā - operācijas ar nekusto īpašumu.


“Pandēmijas ietekmē uzņēmumu vērtība būs vairāk nekā jebkad agrāk atkarīga no uzņēmumu spējas pietiekami ātri pielāgoties izmaiņām,” akcentē Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.


Pielāgojoties tendencēm pasaulē, topa ietvaros ir pārskatīti un ieviesti jauni vērtēšanas kritēriji publiski pieejamajai informācijai par uzņēmumu pārvaldību un atklātību pret sabiedrību. Sākot ar šo gadu papildu jau esošajiem kritērijiem, no jauna tiek vērtēti tādi būtiski pārvaldības aspekti kā dažādība jeb tas, vai padomē un valdē ir pārstāvēti abi dzimumi; padomē strādā neatkarīgi padomes locekļi un to neatkarība ir skaidri norādīta; kā arī uzņēmumu korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas ziņojumu esamība.


“Nasdaq ieņem aktīvu pozīciju labas pārvaldības, dažādības un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības veicināšanā. TOP101 ietvaros vēlamies veicināt izpratni par labu pārvaldību un tās ieguvumiem — ekonomisko izaugsmi, labklājību un iekļaujošu sabiedrību,” pauda Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Analizējot publiski pieejamo informāciju par uzņēmumu pārvaldību un atklātību pret sabiedrību, Daiga Auziņa-Melalksne skaidro, ka šogad no Latvijas TOP101 iekļuvušajiem uzņēmumiem tikai 6% uzņēmumu padomē ir vismaz viens neatkarīgs padomes loceklis, un abi dzimumi ir pārstāvēti tikai 7% uzņēmumu, kas ir pārsteidzoši maz. Savukārt valdē abi dzimumi pārstāvēti 42% uzņēmumu. Vides, sociālās ietekmes un pārvaldības jautājumu (ESG) jeb ilgtspējas ziņojumi ir pieejami 36% uzņēmumu. Korporatīvās pārvaldības ziņojumus publicē 10% uzņēmumu, savukārt informāciju par risku pārvaldību, ētikas kodeksu vai tml. atklāj 32% uzņēmumu.
Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu kopš 2005. gada veido Prudentia un Nasdaq Riga. Sākot ar 2020. gadu, Prudentia sadarbībā ar Nasdaq Tallinn piedāvā sabiedrībai arī Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Vērtīgāko uzņēmumu tops sniedz iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā iegūt vispusīgu ieskatu par Latvijas un Igaunijas uzņēmumu izaugsmi, korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu, attīstību un konkurētspēju. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 tapis sadarbībā ar firmas.lv un žurnāla IR nauda informatīvo atbalstu. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet www.top101.lv


Comments


bottom of page