top of page

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu šogad tiek atzīts Swedbank Baltics

Šodien, 30. novembrī, publiskots Nasdaq Riga un Prudentia veidotais 2022. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu. Šogad Latvijas visvērtīgākā uzņēmuma statusu ir ieguvis Swedbank Baltics, otrajā vietā ierindojās ikgadējais topa līderis AS Latvenergo, savukārt trešajā – AS Latvijas valsts meži. Neskatoties uz to, ka līderu trijnieku pārstāv divas valsts kapitālsabiedrības, šogad Top101 iekļuvušo vietējā kapitāla privāto uzņēmumu skaits, salīdzinājumā ar valsts uzņēmumiem, ir palielinājies par teju 20%. Te gan jāpiemin, ka lauvas tiesa jeb 54,5% topā iekļuvušo uzņēmumu joprojām ir uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu.


TOP101 sarakstā iekļuvušo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība 2022. gadā ir sasniegusi 25,2 mljrd. eiro, un salīdzinājumā ar pērnā gada sarakstu, šogad kopējā vērtība ir augusi par 12%.

TOP101 ir 16 jaunpienācēji ar kopējo vērtību 4,631.2 milj. eiro – to starpā arī šī gada Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu ieguvušais Swedbank Baltics AS, kas, konsolidējot visu Swedbank darbību Baltijā zem viena uzņēmuma, šogad veido 68% procentus no kopējās TOP101 jaunpienācēju uzņēmumu vērtības.

2. vietu TOP101 sarakstā iegūst ikgadējais topa līderis AS Latvenergo, uzrādot savu līdz šim augstāko 2,452 mljrd. eiro uzņēmuma vērtību, kas ir par 19% lielāka kā pērn.


Vērtīgāko uzņēmumu trijnieku noslēdz vēl viena valsts kapitālsabiedrība Latvijas valsts meži ar 1,341 mljrd. eiro vērtības novērtējumu, kas pēc straujā vērtības kāpuma pērn, šogad iezīmē 8% vērtības kritumu.

Pieminēšanas vērts turpina būt informāciju tehnoloģiju uzņēmums SIA Mikrotīkls, kas pērn pārvarējis 1 mljrd. eiro barjeru kā privātā kapitāla uzņēmums. Šogad jauns rekords – ir sasniegts 5% vērtības pieaugums jeb 1,308 mljrd. eiro.

Jāatzīmē arī šī gada lielākais izrāviens - SIA Gaujas Koks, kam šogad ir izdevies pieaudzēt vērtību par 150%, tādejādi sasniedzot 231,18 milj. eiro uzņēmuma vērtību.

Neskatoties uz kopējo TOP101 vērtības palielināšanu, iekļaušanas slieksnis topā tika mazināts par 7,27 milj. eiro jeb 10%, minimālajai uzņēmuma vērtībai sarūkot līdz 65,61 milj. eiro. Šī tendence norāda uz ekonomikas izaugsmes tempa vājināšanos gan Latvijas, gan Eiropas tirgū kopumā.


“Man ir patiess gandarījums, ka Zviedrijas Swedbank AB grupa ir izvēlējusies Latviju kā valsti, kur konsolidēt visus Baltijas biznesa aktīvus. Ietverot 3 bankas, apdrošināšanas, līzinga un citas sabiedrības, Swedbank Baltics AS ne vien kļuvis par vienu no lielākajiem uzņēmumiem pēc kapitāla Baltijā, bet arī ierindojies Latvijas TOP101 vērtīgāko uzņēmumu saraksta augstākajā pozīcijā”, saka TOP101 veidotājas AS Prudentia vadošais partneris Kārlis Krastiņš.


Saņemot Latvijas vērtīgā uzņēmuma balvu “Swedbank Baltics" pārstāvis “Swedbank Latvija” valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis uzsver: “Izveidojot Swedbank Baltics, mūsu mērķis bija radīt tādu biznesa modeli, kas ļauj katras Baltijas valsts unikālās īpatnības izmantot pēc iespējas efektīvākai darbībai un mūsu klientu ērtībai. Swedbank vēsture stiepjas tradīcijās, kurām ir 200 gadu. Un, manuprāt, tas ir nozīmīgi, ka šī biznesa pieredze par savām mājām sauc arī Baltiju un īpaši – Latviju. Swedbank Baltics reģistrēšana tieši Latvijā man personīgi kārtējo reizi apliecina, ka Latvija ir Baltijas centrs un mūsu valsts ir pievilcīga lielām ārvalstu investīcijām. Tās rada jaunas biznesa iespējas un ļauj ģenerēt jaunas idejas. Saņemot Latvijas vērtīgākā uzņēmuma atzinību, Swedbank Baltics ilustrē cik daudz Latvijas biznesa vide var sasniegt ne tikai nacionālā, bet arī reģionālā mērogā.”


“Visprecīzāk uzņēmuma vērtību nosaka biržā investoru pieprasījuma un piedāvājuma attiecības rezultātā. Priecājamies par visiem TOP101 iekļuvušajiem un esam gandarīti par katru biržas uzņēmumu, kas ierindojies sarakstā starp vērtīgākajiem Latvijā - šogad tas izdevies vairākiem emitentiem. Tieši tādi uzņēmumi, kam netrūkst drosme, ambīcijas un, visbūtiskākais, vēlme attīstīties vairojot savu un sabiedrības labklājību, tiek gaidīti biržā!” norāda Nasdaq Riga vadītāja Daiga Auziņa-Melalksne.


Līdzās Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101, šogad otro gadu pēc kārtas publiskots arī Baltijas TOP30 vērtīgāko uzņēmumu saraksts. Baltijas sarakstā par vērtīgāko uzņēmumu atzīts Thermo Fisher Scientific Baltics UAB ar 6,1 mljrd. eiro lielu vērtību. 2. vietā ierindojas Vilniaus Prekyba UAB ar 4,7 mljrd., savukārt Swedbank Baltics AS saglabā 3. vietu.


Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstu kopš 2005. gada veido Prudentia un Nasdaq Riga ar Firmas.lv informatīvo atbalstu. Sākot ar 2020. gadu, Prudentia sadarbībā ar Nasdaq Tallinn piedāvā sabiedrībai arī Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Vērtīgāko uzņēmumu tops sniedz iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā iegūt vispusīgu ieskatu par Latvijas un Igaunijas uzņēmumu izaugsmi, korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu, attīstību un konkurētspēju. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet top101.lv.


Comments


bottom of page