top of page

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu otro gadu pēc kārtas tiek atzīts Swedbank Baltics

Šodien, 2. novembrī, publiskots Nasdaq Riga un Prudentia veidotais 2023. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Otro gadu pēc kārtas Latvijas visvērtīgākā uzņēmuma statusu ieguvusi AS Swedbank Baltics, otrajā vietā ierindojās ikgadējais topa līderis AS Latvenergo, savukārt trešajā – AS Latvijas valsts meži.

Pirms astoņpadsmit gadiem Prudentia un NASDAQ Riga publicēja savu pirmo Latvijas vērtīgāko uzņēmum TOP101. Par spīti karam Ukrainā un enerģijas cenu kāpumam, kas negatīvi ietekmēja lielu ekonomikas daļu, TOP101 kopējā vērtība salīdzinājumā ar pagājušā gadu ir augusi par 5% sasniedzot 26,6 mljrd. eiro. Kopējo topa vērtības pieaugumu pamatā veido tā līderu trijnieka vērtības pieaugums, tādejādi demonstrējot vērtības koncentrēšanos ap lielākajām TOP101 kompānijām.


Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topa virsotnē jau otro gadu pēc kārtas ierindojusies Swedbank Baltics AS. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, uzņēmums ir spējis pieaudzēt savu vērtību par teju 300 000 eiro jeb 7 procentpunktiem.


2. vietu TOP101 sarakstā saglabā ikgadējais topa līderis AS Latvenergo, uzrādot savu līdz šim augstāko 2,912 mljrd. eiro uzņēmuma vērtību, kas ir par 19% lielāka kā pērn.

Vērtīgāko uzņēmumu trijnieku noslēdz vēl viena valsts kapitālsabiedrība Latvijas valsts meži ar 2,206 mljrd. eiro vērtības novērtējumu, kas pēc vērtības krituma pērn, šogad iezīmē būtisku 64% pieaugumu.

Jāatzīmē arī šī gada lielākais izrāviens - AirBaltic Corporation, AS, kam šogad ir izdevies pieaudzēt vērtību par 115%, tādejādi sasniedzot 299,82 milj. eiro uzņēmuma vērtību.


TOP101 ir 16 jaunpienācēji, kuru kopējā vērtība ir 1,267.3 milj. eiro. Salīdzinājumā ar pagājušā gada topu, vērtības sadalījums starp jaunpienācējiem ir izkliedētāks. Vērtīgākais jaunpienācējs Discover Car Hire, AS, sastāda 11% no kopējās jaunpienācēju vērtības.Saņemot Latvijas vērtīgākā uzņēmuma balvu “Swedbank Baltics" pārstāvis “Swedbank Latvija” valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis uzsver: “Pērn, kad mani aicināja Swedbank Baltics vārdā saņemt apbalvojumu par vērtīgāko uzņēmumu Latvijā, es ar lielu prieku teicu – ka šis novērtējums bija ne tikai mums kā zīmolam, bet arī mums kā valstij. Latvija uzskatāmi bija apliecinājusi sevi par Baltijas reģionālo finanšu pakalpojumu centru. Diemžēl nekādi nevaru šo teikt šogad, kad politikas veidotāji, sliktās finanšu pratības vai apzinātas savu reitingu celšanas uz valsts ilgtermiņa izaugsmes rēķina, vēlas regulēt cenas un uzlikt privātajam sektoram valsts funkcijas. Swedbank vienmēr ir iestājusies par godīgu, caurspīdīgu un paredzamu biznesa vidi kā pamatu tautsaimniecības izaugsmei – mēs par pašsaprotamu uztveram, ka nodokļi ir jāmaksā, likumi ir jāievēro un tāpat arī noteikumiem, saskaņā ar kuriem investors iegulda savus līdzekļus, jābūt saprotamiem un vienlīdzīgiem visu uzņēmumu starpā. Esmu ļoti pateicīgs par atkārtoti izrādīto cieņu, saņemot šo apbalvojumu, kā arī ceru, ka nākamais gads mums visiem nesīs vairāk sapratnes un sadarbības. Spēcīgs finanšu sektors ir ieguvums gan sabiedrībai, gan ekonomikai kopumā, jo var finansēt izaugsmi, atbalstīt uzņēmumus un mājsaimniecības dažādos ekonomikas ciklos, veicināt inovācijas un labāku pieredzi klientiem.”


“Uzņēmumu vērtības pieaugumu sekmē laba korporatīvā pārvaldība un akcionāru un vadības spēja precīzi noformulēt un realizēt ambiciozus attīstības mērķus. Laba korporatīvā pārvaldība ir neatņemama biržā kotētu uzņēmumu biznesa stratēģijas sastāvdaļa, un to apliecina ne vien vārdi, bet arī skaitļi – biržas uzņēmumiem, kas iekļuvuši Latvijas vērtīgāko sarakstā, korporatīvās pārvaldības rādītāji ir teju 2 reizes augstāki nekā pārējiem topa uzņēmumiem kopumā,” gandarījumu pauž Nasdaq Riga vadītāja Liene Dubava.


Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstu kopš 2005. gada veido Prudentia un Nasdaq Riga ar Firmas.lv informatīvo atbalstu. Sākot ar 2020. gadu, Prudentia sadarbībā ar Nasdaq Tallinn piedāvā sabiedrībai arī Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Vērtīgāko uzņēmumu tops sniedz iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā iegūt vispusīgu ieskatu par Latvijas un Igaunijas uzņēmumu izaugsmi, korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu, attīstību un konkurētspēju. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet top101.lv

Comments


bottom of page