top of page

TopTech reitings: Igaunijas 25 vērtīgāko tehnoloģiju uzņēmumu vērtība sasniegusi gandrīz 21 miljardu

Saskaņā ar Prudentia Tallinas biroja, Siena Secondary Fund un Estonian Founders Society veikto Igaunijas tehnoloģiju uzņēmumu pirmo vērtējumu Igaunijas 25 vērtīgāko tehnoloģiju firmu kopējā vērtība ir gandrīz 21 miljards eiro, un trīs lielākie no tiem ir Wise, Bolt un Pipedrive.


TopTech.ee reitings, kas tiks noteikts reizi gadā, sekos līdzi Igaunijas dibinātāju izveidoto tehnoloģiju uzņēmumu vērtības pieaugumam, ņemot vērā arī potenciālo izaugsmi nākotnē. Tā mērķis ir sniegt salīdzināmu uzņēmumu vērtības novērtējumu konkrētā brīdī, pamatojoties uz līdzīgu metodiku.


Prudentia Tallinas biroja, kas vada reitinga apkopojumu, partneris Indrek Uudeküll norāda, ka TopTech parādīšanās ir zīme, ka Igaunijas sabiedrībā un ekonomikā mainās zināms domāšanas veids. “Sadarbībā ar Nasdaq Tallinn jau vairākus gadus veidojam Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.ee reitingu. Pērn TOP101.ee pirmajā vietā ierindojās Eesti Energia, kuras vērtība, pamatojoties uz 2019. gada rezultātiem, bija 1,6 miljardi eiro. Kad šovasar tika kotētas Wise akcijas, tika lēsts, ka Wise vērtība ir gandrīz 10 miljardi eiro. Tas saistīts ar to, ka tehnoloģiju uzņēmumi parasti tiek izslēgti no klasiskajiem reitingiem, kas tiek veidoti, pamatojoties uz salīdzināmu koeficientu metodi, jo tiem nav vēsturisku peļņas rādītāju. Tā kā ceturtajā industriālajā revolūcijā ekonomiskās struktūras strauji transformējas un Igaunijas tehnoloģiju jaunuzņēmumi ir guvuši ievērojamus panākumus, kopā ar Igaunijas Estonian Founders Society un Siena Secondary Fund esam nolēmuši to atzīmēt, izveidojot jaunu novērtējuma formātu.”

Šī gada TopTech reitinga pirmās vietas ieguvējs Lars Trunin, “UK Product at Wise” vadītājs, norādīja, ka ir ārkārtīgi priecīgs redzēt Igaunijas tehnoloģiju nozares izaugsmi. “Arvien vairāk gudru uzņēmumu dibinātāju atrod inovatīvus veidus, kā atrisināt kādu problēmu mūsu sabiedrībā. Tāpat kā Wise risina naudas pārskaitījumu problēmu. Jebkura atzinība ir motivējoša un liek komandām vēl ātrāk virzīties uz saviem mērķiem. TopTech mēs esam patiesi labā kompānijā.”


Estonian Founders Society valdes loceklis Sten Tamkivi stāsta, ka, runājot ar draugiem ārzemēs, igauņi lepni sauc Wise, Bolt vai Pipedrive par “mūsējiem”, gluži kā pirms desmit gadiem “Skype”. “Šiem uzņēmumiem ir miljoniem ikdienas lietotāju visā pasaulē, kas palīdz tiem kļūt plaši atpazīstamiem, neatkarīgi no tā, cik niecīga kartē izskatās to dzimtene. Pēc tam saraksts kļūst vēl intriģējošāks. Ja vēlaties uzzināt, no kurienes nāks mūsu nākamie vienradži, tagad ir īstais brīdis apsvērt, vai tie slēpjas Skeleton superkondensatoros vai Starship robotos, vai tiks identificēti nākamajā identitātes pārbaudē ar Veriff.”


Kā norāda Rando Rannus, Siena Secondary Fund partneris, kurš specializējas otrreizējā tirgus investīcijās tehnoloģiju uzņēmumos, bija pēdējais laiks izveidot TopTech, jo 2021. ir bijis izrāviena gads visai nozarei. “Wise kotēšanu biržā un Pipedrive pārdošanu papildina milzīgs kapitāla pieplūdums - Igaunija tuvojas šī gada maģiskajam punktam - jaunuzņēmumi būs piesaistījuši 1 miljardu eiro, kas ir vairāk kā 3% no Igaunijas IKP. Turklāt Igaunijas Top 25 tehnoloģiju uzņēmumu tirgus kapitalizācija ir tuvu tam, lai tā būtu aptuveni divas reizes lielāka par Igaunijas valsts budžetu, un šī nozare ir pelnījusi sabiedrības uzmanību un pozitīvu attieksmi.”

Par uzvaru TopTech 2021, Wise tika apbalvots ar vienu no Igaunijas pirmajām NFT digitālajām gleznām - Navitrolla 2011. gada darbu “Lēciens”, kas ir labs uzņēmējdarbības un inovāciju būtības simbols. Tas ir arī pirmais Navitrolla NFT mākslas darbs internetā.

TopTech reitinga metodoloģija

TOPTech seko līdzi Igaunijas dibinātāju dibināto tehnoloģiju uzņēmumu vērtības pieaugumam, ņemot vērā arī potenciālo izaugsmi nākotnē. Tā mērķis ir sniegt salīdzināmu uzņēmumu vērtības novērtējumu konkrētā brīdī, pamatojoties uz līdzīgu metodiku.

  • Reitingā iekļauti tikai tādi tehnoloģiju uzņēmumi, kas ir definēti līdzīgi Uzņēmumu dibinātāju asociācijas jaunuzņēmumi, t.i., ātri augoši tehnoloģiju uzņēmumi, kam ir vismaz viens igauņu dibinātājs vai kas ir reģistrēti Igaunijā, UN uzņēmuma vadītājs vai vismaz 20% tā darbinieku atrodas Igaunijā.

· Novērtējuma pamatā ir publiski pieejama finanšu informācija un pašu uzņēmumu sniegti papildu dati, pamatojoties uz pēdējo pieejamo finansējuma kārtu. Ja pēdējā finansējuma kārta bijusi pirms vairāk nekā 12 mēnešiem, tad finansējuma kārtā iegūtais novērtējums tiks koriģēts, pamatojoties uz jaunāko finanšu informāciju par uzņēmumu, izmantojot ieņēmumu koeficientus.

· Ja uzņēmums nav piesaistījis naudu, tad novērtējums ir balstīts uz ieņēmumu koeficientiem, izmantojot salīdzināmu uzņēmumu izlasi, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā ir piesaistījuši kapitālu vai tiek kotēti biržā.

· Ja uzņēmums ir iekļauts biržas sarakstā, kā vērtību izmanto tirgus kapitalizāciju 31.07.2021.

· Ja uzņēmums pēdējo 12 mēnešu laikā ir pārdots finanšu ieguldītājam, uzņēmuma pārdošanas cena tiek uzskatīta par tā vērtību.

· Tehnoloģiju nozares rakstura dēļ (zems parāda koeficients) uzņēmuma vērtības noteikšanā tiek izmantots tikai pašu kapitāls, un pašu kapitāla vērtība šajā gadījumā ir diezgan līdzīga.

· Novērtējumu veica Prudentia sadarbībā ar Siena Secondary Fund. Publiski pieejamās informācijas avoti ir Crunchbase, Capital IQ, Orbis, Infopank, Startup Estonia, Igaunijas Uzņēmumu dibinātāju biedrība.

· Vairāk informācijas: www.toptech.ee


Comentários


bottom of page