top of page

 

Baltijas vadoša betona elementu ražošanas uzņēmuma TMB Somijas un Latvijas operāciju pārdošana 

2017. gadā TMB īpašnieki tika uzrunāti no Eiropas vadoša saliekamo būvniecības konstrukciju ražotāja - Consolis. TMB tika izvēlēts kā mērķa uzņēmums, kas palīdzētu Consolis nostiprināt savas pozīcijas Ziemeļaustrumu Eiropā.

TMB ir veiksmes stāsts visai Igaunijas betona industrijai. Mazāk nekā 10 gadu laikā kompānijai izdevās desmitkāršot savus ieņēmumus un EBITDA - uz 124 miljoniem eiro un 21 miljonu eiro attiecīgi 2017. gadā.  No vietējā ražotāja TMB izauga par reģionālo spēlētāju ar ražošanu Igaunijā, Latvijā, Somijā un atbalsta vienību Zviedrijā. Šī iespaidīgā izaugsme tika nodrošināta gan kompānijas organiskās izaugsmes rezultātā, gan realizējot citu kompāniju iegādi. Tā 2016. gadā TMB pārņēma kontrolpaketi Somijas betona elementu ražotājā Betonimestarit, kas ļāva būtiski nostiprināt uzņēmuma pozīcijas Somijas un Zviedrijas tirgū, gandrīz dubultojot ražošanas jaudas. Tas bija nozīmīgs sasniegums arī tāpēc, ka TMB kompānijas  lieluma ziņā bija mazākā darījuma puse šīs transakcijas ietvaros. Bet šis nebija pirmais TMB īpašnieku veiksmīgi realizētais M&A darījums - 2012. gadā TMB īpašnieki caur veikto vadības izpirkumu (angl. - MBO) pārņēma vietējo ražošanas kompāniju. Tieši pateicoties šai vērtīgajai pagātnes pieredzei, TMB īpašnieki iesaistījās pārrunu procesā ar Consolis un par savu uzticamo ekskluzīvo finanšu konsultantu izvēlējās Investment Agency, kā arī par juridisko konsultantu - Cobalt.

Pat neskatoties uz paaugstināto turbulenci globālajos tirgos, vājo Zviedrijas kronas kursu, un bažām pār Zviedrijas būvniecības tirgus nākotni, darījumu pārrunu ceļā puses diezgan ātri nonāca pie darījuma nosacījumiem, kas apmierināja abas puses. Parakstot līgumu, puses piekrita TMB pārņemšanai no Consolis puses, bet, ņemot vērā abu uzņēmumu tirgus pozīcijas, darījums bija jāsaskaņo ar katras valsts konkurenci uzraugošām iestādēm. Igaunijas un Somijas konkurences uzraugi aizliedza darījumu attiecīgajās valstīs, tāpēc transakcijas nosacījumi bija jāpārskata, kas padarīja šo darījumu vēl komplicētāku. 

Darījums noslēdzās 2019. gadā un tika atzīts par vienu no Baltijas lielākajiem M&A darījumiem 2019. gadā.

31-_T6A6866-BalticPictures.lv.jpg

Sulev Raik: TMB ir lielisks piemērs, kas parāda kā ar M&A rīkiem rādīt jaunu vērtību un ģenerēt peļņu.

 

Tas ir divu uzņēmēju stāsts, kas satikās Padomju savienības mantojuma uzņēmumā un sāka to pārbūvēt, kas noveda pie vadības izpirkuma darījuma dažus gadus vēlāk. Vēlāk jau kā kompānijas īpašnieki  viņi sāka meklēt iespējas izaugsmei un efektivitātes celšanai.  Lai sasniegtu mērķus, M&A rīki tika izmantoti kopā ar organisku izaugsmi. TMB veiksmes stāstam vajadzētu iedvesmot tos uzņēmējus, kas līdz šim nav apsvēruši M&A kā uzņēmuma attīstības iespēju. Arvien vairāk un vairāk uzņēmēju jau ir izvēlējušies M&A ceļu. Un man ir patiess prieks, ka man bija iespēja kopā ar TMB īpašniekiem piedalīties šajā ceļojumā.

bottom of page